Making of: Black Land

Takto pred týždňom som sa vrátila z môjho dva a pol mesačného pobytu v Ázii. Možnosť stráviť (takmer) ničím nerušená 60 dní v ateliéri a robiť si čo chcem, je fantastická vec sama o sebe. Som naozaj veľmi rada, že to bolo práve v Shenzhene, a že som mala príležitosť toto mesto a jeho obyvatelov, plus priľahlý Hong Kong spoznať lepšie. Po dlhej dobe som pracovala priamo s hlinou (nie technikou liatia do formy ako posledné roky). Používala som hlavne základnú techniku stavnia so šúlcov, ktoré mi istým spôsobom pripomínalo prácu 3D tlačiarne. Tak ako tlačiareň ukladá jednotlivé vrstvy jednu na druhú, tak som ja vrstvila šúlec za šúlcom :). A došlo aj na moje amatérske hrnčiarstvo, ktoré ale napodiv prinieslo niekoľko výsledkov. Väčšiu časť prác tam vytvorených sa mi podarilo dopraviť domov a dúfam, že reinštalácia výstavy nastane v dohľadnej dobe. Nižšie, pohľad do zákulisia (ospravedlňujem sa za kvalitu obrázkov):

/

Just one week ago I came back from my two and a half long stay in Asia. Possibility to work on my own in the huge studio, undisturbed (almost) by anything is wonderful and very rare. I am honestly really happy, that all this happens to me in the city of Shenzhen, and that I had an opportunity to know this place and its inhabitants. Nearby city of Hong Kong was just a bonus. After a long time period, I worked once again directly with clay hand building (avoiding a slip casting method to plaster molds, so typical for me during the last years) and I really enjoyed this messy work. Basic coiling method which I primarily used during my stay, remains me of 3D printer work in some way. As 3D printer machine built surface of objects layer by layer, so did I with my clay coils one by one:). And I even used my tiny skills on pottery wheel and finally produced some pieces by this technique as well! The greater part of my Chinese exhibition was successfully delivered home and I am looking forward to reinstall the show in Bratislava. Bellow couple of (sorry for pure quality) pictures from backstage of my studio in China:

1

 

2

 

3

 

4

 

5

 

6

 

7

 

8

 

9

 

10

 

11

 

12

 

13

 

14

 

15

Black Land

Da Wang Culture Highland is pleased to announce the upcoming double exhibition by artists Raffaello Eroico and Simona Janisova, of works produced during their artist residency over 2 months at the art centre, from their first time coming to China. Italian contemporary painter, Raffaello Eroico, explores a process of personal introspection and expression through an intense creative period working on a large series of canvases. Slovakian ceramicist, Simona Janisova, returns to the intimacy and tactility of clay in an atmospheric body of work inspried through fantasy and storytelling.
Opening: 23/08/2014, 3p8

Da Wang Culture Highland, A Building Gallery, 1188 Wang Tong Road, Da Wang Village,  Luohu District, Shenzhen – CHINA

欢迎届时参加大望文化高地双展开幕式

开幕:2014年8月23日,星期六,下午3点

地点:大望文化高地A馆画廊

大望文化高地很荣幸地宣布即将举办的双展来自艺术家Raffaello Eroico 和 Simona Janisova,所有展出作品是他们第一次来中国在大望为期两个月驻地期间创作的。意大利当代画家Raffaello Eroico,通过 一个强烈的创意时期创作一大系列油画探索了个人内心世界和情感过程,斯洛伐克陶艺家Simona Janisova由幻想和故事灵感启发展现了重回与陶土亲密接触的创作。

s konom_cinstina

“This season, you’ve got to hunt down a dark unicorn, then have a cup of tea, hiding yourself between green, green mountains, observing shady rainbows at the horizon.”

In recent years my ceramic artwork has focused mostly on the application of contemporary industrial technologies such as CNC milling, 3D software modeling and 3D printing, used on both my design and free art works. This current exhibition presented at Da Wang Culture Highland in Shenzhen is the outcome of my artist residency, during which I had a “comeback” to traditional and basic ceramic techniques. After years of voluntary distance from this direct relationship with ceramic materials, I had a huge inner desire to return to the roots, and once again experience the simple joy of touching clay. And this experience becomes surprisingly liberating. As a result, there is a series of objects, some functional and some non-functional, altogether named Black Land.

Black Land is my personal landscape, which actually doesn’t belong to me at all. It is my inner area, with its own rules, with undefined, endless borders and content. Currently a dark landscape, consisting of many colorful spots, ready to be discovered. This mysterious, unexplored rural place is determined by reality, dreams and desires.

有个理由,你不得不捕获一个叛逆的独角兽,然后品味一杯茶,把自己潜藏在绿色的山林中,在水平线上观察隐蔽的云彩。

在最近几年我的陶艺作品大部分集中在把现代工业科技比如电脑数控碾磨,三维软件开模和三维绘画运用到我的设计和自由艺术作品中。此次展览表达了我在大望文化高地的驻地经历,在这段期间我“回归”传统和基础陶艺技巧创作,在与陶艺 材料直接接触渐行渐远多年后,我内心深处有了一种极大的渴望想要回到最初,再一次体会触摸陶土的那种简单快乐,然而这次经历变得意想不到的如释重负,一些实用性的,非实用性的,所有结合名为黑色地带

黑色地带是一个实际完全不属于我的个人风景,它是我的内心世界,有着自己的的规则,不明确的,无尽边界的,满满的,目前是一个黑暗的,包含很多色彩鲜艳尚待发现的亮点,这种神秘,未开发的田园之地来自真实,梦想和渴望。

 

2nd week

Niekoľko záberov z druhého týždňa môjho pobytu v Čine. Zdá sa mi, že to už je dávno, lebo odvtedy ubeholo už ďalších sedem dní,  moje príspevky teda prichádzajú s omeškaním, podľa toho, ako funguje internetové spojenie. 1. Pravdilá napísané na stene keramického ateliéru 2. Areál, kde sa pohybujem, vľavo budova galérie 3. Dragon Fruit, najkrajšie ovocie na svete ,-) 4. V jedálni  po daždi 5. Nemôžem sa dočkať, kedy bude hotový bazén 6. Malý poklad 7. Da Wang Village 8. a 9. Dafen Oil Painting Village panorámy 10. Shenzhen downtown 11. Trochu rozmazaný pohľad z 99.poschodia 1 49 8 7 610 11 1213 14

First days

Piaty deň môjho pobytu v Da Wang, tu je malý výber z toho, čo som zatiaľ videla a zažila:

1. výhľad z môjho balkóna – príroda je tu krásna a monumentálna  2.motýľ ktorý sa topil v kaluži po búrke, ale podarilo sa mi ho vytiahnuť 3. 4. a 5.  psíkovia čo sa potulujú okolo každý deň 6. niekto ma ponúkol kúskom Manga a Dragon fruit – náhodou sa ovocie celkom farebne hodilo k mojim doplnkom,-) 7. ateliér, kde pracujem celkom sama (!!!):-( 8. Sculpture Gallery tu v areáli 9. Naidee Changmohs 10. Rest area a v pozadí objekt o Michala Kušíka, ktorý tu bol myslím ako jediný slovák niekoľko rokov dozadu

balcony butterfly dog1 dog2

labi dragon food

STUDIO gallery

naidee changmohs
garden
tree

 

Heading to unknown

Od tejto nedele až do polovice septembra sa budem nachádzať v Číne na artist-in-residence v Shenzhene :)! Viac príspevkov o mojej ceste a o tom čo sa bude diať, už čoskoro na tomto blogu a hádam ešte viac na mojom čerstvom profile na Instagrame tu. Zatiaľ pozrite, čo majú nové si.li. Je toho celkom dosť: klik.

/

From this Sunday till mid September, I’m gonna stay in Shenzhen – China,  for artist-in-residence program. More info about my trip and all around, will appear here and at my fresh Insta profile as well, soon. Meanwhile, check out new si.li. stuff and wish me good luck!

 

maplogo blog

 

Moja rezidencia je uskutočnená vďaka podpore Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

My residency is supported by the Ministry of Culture of the Slovak Republic.

 

Plaster Mold Milling

Minulý mesiac som konečne vyskúšala niečo, nad čím som premýšlala už dlho – frézovanie priamo do sádry. Ako test poslúžila vianočná šiška, môj dizajn z roku 2011, ktorý bol pôvodne frézovaný do styroduru. Z výsledku som dojatá –  je dokonalý. Samozrejme, nie som prvá ktorá sa o niečo také pokúšala. Moje vylepšenie je (teda aspoň myslím že moje,-) – frézovať do mokrej sádry. Problém s prachom tak vlastne odpadá a materiál je zároveň ľahšie opracovateľný. No napriek tomu je frézovanie do sádry približne trojnásobne dlhšie ako do mäkkších materiálov, akým je napr. styrodur.

Dole pripájam video od majstra digitálnych počinov v keramike – brita Jonathana Keppa. Vrelo odporúčam pozrieť!

Ďakujem, 3n3 frézovanie.

/

Last month I finally accomplish my old intention – plaster mold milling. As a test piece, my Xmas Pine Cone design from 2011 was ideal. This was originally milled to styrodur. I am very touched with final results – it is perfect (as seen on pictures below). My (?) gimmick is to use a wet plaster. With this small trick, noxious dust can be easily avoided and material is more tractable as well. Even that, milling to plaster is still three times longer compared to styrodur for example.

Below video about 3D ceramic printing from master of digitalisation in this field – Jonathan Keep. 

Thanks goes to 3n3 milling.

Fotografia0963

detail